ELBETTE MARMARİS

     “ELBETTE MARMARİS”  

 Marmaris Belediye Başkanı : Kararlıyız, korkunun ecele faydası yok!  

                                                                                     

 

 

22 Ekim Pazar günü Marmaris D Hotel Grand Azur'da, Marmaris Belediyesi ve TURAD işbirliğinde gerçekleşen toplantıya Marmarisli işletmeciler yoğun ilgi gösterdi.

                                                               

 

  

 

'Şimdi Marmaris Zamanı' adlı tanıtım programı 21 Ekim Cumartesi günü ulusal basından köşe yazarlarının katıldığı çevre gezisi ile başladı. Marmaris'in köylerinde, çok az bilinen değerleri, henüz keşfedilmemiş güzellikleri içeren gezi programında yerel ürünler de incelendi.

 

                                                                                 

                             DSC01141.JPG - 3.66 MB

  

 

22 Ekim Pazar günü Marmaris Belediyesinden Sedat Kirt’in “Şimdi Marmarsi Zamanı” sunumuyla başlayan panelde konuşmacılar; Yazgülü Aldoğan (Posta), Mehmet Tezkan (Milliyet) , Bülent Bülbüloğlu (GETOB), Prof Dr Faruk Şen (TAVAK) ve Bahattin Yücel (TURAD) kendi bakış açılarından turizm sektörünün genel durumu  ve Marmaris  özelinde yapılması gerekenleri değerlendirdiler:

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Bahattin Yücel,  gerek kapasite gerekse ulaşım anlamında Türkiye'nin rekabet gücünün yeterli olduğunun altını çizerek sorunun siyasal kaynaklı olduğunu vurguladı. Hiçbir ekonomik etkinliğin kendi iç dinamiklerini dikkate almadan sürdürülebilir olamayacağını belirtti. Marmaris'te son dönem yaşanan gelişimin sevindirici olduğunu, bu konuda Marmaris Belediyesi'nin başarısını kutladığını söyledi.

 

Prof. Dr Faruk Şen konuşmasında yurtdışında özellikle AB ülkelerinde yaşayan Türkler açısından konuyu değerlendirerek bu grubun Marmaris turizmi için de önemli bir hedef kitle olduğuna dikkat çekti.

Türkiye nüfusunun %9'u yaklaşık 2,7 milyon Avrupalı Türk'ün ülkemizde tatilini geçirdiğini ve yaklaşık 3,1 milyon euro harcama yaptığının ve  yabancı turistlere oranla iki kat daha fazla gelir sağladığının altını çizen Şen, bu sayıyı arttırmada en büyük engellerden birinin uçak sayısının azlığı olduğunu belirtti.

 

Türkiye'de hala 'turizm ekonomisi' kavramının oluşmadığını ve bu konuda veribankası ve araştırmalarına şiddetle ihtiyaç olduğunun altını çizdi.  Turizm sektörünün ülke ekonomisindeki yerinin öneminin, 54 sektörü ilgilendiren büyük bir sektör olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

 

Bülent Bülbüloğlu hem ulusal hem de bölgesel tanıtım bütçelerinin arttırılması gerektiğini, hala etkin bir tanıtım stratejimizin olmamasının büyük kayıp olduğunu açıkladı. Destinasyon tanıtımı için Bakanlığın bütçe aktarmasına ihtiyaç olduğunu belirtirken, turizmde toparlanmanın 2020 yılı itibariyle başlayacağını öngördüklerini anlattı.

 

Marmaris'te çok ciddi düşüşler yaşanmadığını da anlatan Bülbülüoğlu, ortalama 184 gün olan sezonun %90 dolulukla geçtiğini açıkladı. İlçedeki 75.000 yatak kapasitesinin 45.000'inin nitelikli ve bir çok destinasyonla rekabet edebilir seviyelerde olduğunu da sözlerine  ekledi.

 

Yazgülü Aldoğan, son dönemde yaptığı  yurtdışı gezilerinden verdiği örneklerle ülkemizdeki durumu karşılaştırdı. Özellikle hizmet kalitesinin ve standartların altını çizen Aldoğan, yapılaşmanın bizim destianasyonlarımızın temel sorunlarından biri olduğunu da ekleyerek kendisinin de bu nedenlerle yurtdışında tatili tercih edenlerden biri olduğunu anlattı.

 

 

Türkiye'nin yurtdışında çok iyi tanınıp bilindiğini, bu nedenle daha birkaç yıl öncesine kadar tatil beldelerimizin yabancı tursitle dolup taştığını, sorunun tanıtımdan çok güvenlik ve toplumsal davranış biçimlerimiz kaynaklı olduğunu belirtti. Yaşanan uluslararası siyasi gelişmelerin yanısıra yurtdışındaki güvensiz ülke imajımızın, Türkiye'de tatil yapmayı seven, gelmek isteyen binlerce ziyaretçiyi bu yıl başka destinasyonları tercih etmek zorunda bıraktığını, bunu yurtdışı seyahatlerinde sık sık duyduğunu dile getirdi.

 

Mehmet Tezkan konuşmasına yurtiçi ve yurtdışı siyasal durum değerllendirmesiyle başladı. Sınır politikalarımızın yabancı turistin güven kaybında en büyük etken olduğunu açıkladı.

Güven sorunu çözülmedikçe turizmin toparlanmasının uzayacağını dile getirdi.

 

Yücel, son olarak konuşmacılardan bundan sonra yapılması gerekenler konusunda önerilerini sorduğunda;

 

-Hizmet ve ürün kalitesinde standartların sağlanması, yeme-içme kalitesinin oluşturulması,

- Min harcama ile max sonuç alacak hedefli  tanıtım çalışmalarının yapılması,

-Araştırmalara, veri değerlendirmelerine önem verilmesi,

- Kış turizmi oluşturulması,

-Marmaris'e özel markalar yaratılması,

-Lokal mutfak geliştirilmeli, işletmeler bu konuda düzenlemelerin yapılması,

-Hedef kitleye yönelik etkinlikler planlanmalı, verimlilik sağlanması

-Ulaşım, özellikle uçak konusunda çözümler üretilmesi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, kapanış konuşmasında, panelde  farklı açılardan görerek önemli bilgiler edindiklerini dile getirirken, bundan sonra ele alınacak ilk konunun niteliksiz hizmet sektörünün hızla önüne geçilmesi olacağını açıkladı. İnsan kalitesi, ürün ve hizmet kalitesi için Belediye olarak çalışmalar başlatacaklarını dile getiren Acar, Marmaris'te çıtanın yükselmesiyle paralel olarak ilginin de yükseldiğini, bunu devam ettirmek zorunda olduklarını söyledi.

Program, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal tarafından, Marmaris’e özgü değerleri ziyaretçilerle buluşturmak üzere kurulan “Kapurcuk” müze&cafe işletmesi gezisiyle tamamlandı.

  

             FullSizeRender.jpg - 43.3 kb                              IMG_3579.JPG - 84.68 kb                          

  

   

                                                    

Sarıyer Balıkçıları Ve Kahvehaneler Projeleri Hazırlık Toplantısı Yapıldı.

Sarıyer Belediyesi –TURAD işbirliği ile gerçekleşecek olan projelerde , işletmelerin karlı gelir artışını sağlayacak yönde gelişimi ve kalitenin yükseltilmesi hedefli uygulamalar yeralmaktadır. Ayrıca, SARIYER’e özgü sosyo-kültürel değerlerin ön plana çıkarılacağı etkinliklerle, yerli ve yabancı ziyaretçilere farklı deneyimler ve bağlılık yaratılması amaçlanıyor.

DİDİM Belediyesi Ve TURAD Arasında, Turizmde Markalaşma Ve Sürdürülebilirlik Projesi Protokolü Imzalandı.

DİDİM Belediyesi ve TURAD arasında, Turizmde Markalaşma ve Sürdürülebilirlik Projesi protokolü imzalandı. Mart ayı başında başlatılacak pilot proje ve etkinliklerle DİDİM turizminin hakettiği ilgiye ve gelir artışına ulaşması hedeflenmektedir. Tarihi, kültürel ve doğal birçok paha biçilmez değeri barındıran bu güzel beldenin sadece yaz aylarında değil , 12 ay farklı konseptlerle hem yurtiçi hem de yurtdışından gelen ziyaretçilerine bağımlılık yaratması temel amaçtır.

Bodrum-Marmaris-Fethiye Birliği Toplantıları Bodrum’da Yapıldı.

Bodrum-Marmaris-Fethiye Birliği toplantılarının üçüncüsü Bodrum’da yapıldı.

Bahattin Yücel önderliğinde gerçekleştirilen, Turizmde Markalaşma ve Sürdürülebilirlik Projesi kapsamındaki Bodrum-Marmaris-Fethiye Birliği toplantılarının üçüncüsü Bodrum’da yapıldı. Sektörün yaşadığı olumsuzluklara karşı alınacak önlemler,

Devamını Oku

Seyahat Acenteleri Profil Araştırması Sonuçlandı

TURAD, TÜRSAB, Okan Üniversitesi ve Sia Insight iş birliği ile Temmuz 2014’te gerçekleştirilen Seyahat Acenteleri Profil Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Okan Üniversitesi ve Sia Insight iş birliği ile Temmuz 2014’te gerçekleştirilen Seyahat Acenteleri Profil Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Devamını Oku

Haberler

13 Nis 2017 15:04

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen [ ... ]

BlogDevamını oku...

Haberler 2

13 Nis 2017 15:04

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen [ ... ]

BlogDevamını oku...
A huge collection of 3400+ free website templates, WP themes and more http://jartheme.com/ at the biggest community-driven free web design site.