Elbette Marmaris

455

Marmaris Belediye Başkanı : Kararlıyız, korkunun ecele faydası yok!

22 Ekim Pazar günü Marmaris D Hotel Grand Azur’da, Marmaris Belediyesi ve TURAD işbirliğinde gerçekleşen toplantıya Marmarisli işletmeciler yoğun ilgi gösterdi.


 

‘Şimdi Marmaris Zamanı’ adlı tanıtım programı 21 Ekim Cumartesi günü ulusal basından köşe yazarlarının katıldığı çevre gezisi ile başladı. Marmaris’in köylerinde, çok az bilinen değerleri, henüz keşfedilmemiş güzellikleri içeren gezi programında yerel ürünler de incelendi.

 

 

 

 

22 Ekim Pazar günü Marmaris Belediyesinden Sedat Kirt’in “Şimdi Marmarsi Zamanı” sunumuyla başlayan panelde konuşmacılar; Yazgülü Aldoğan (Posta), Mehmet Tezkan

(Milliyet) , Bülent Bülbüloğlu (GETOB), Prof Dr Faruk Şen (TAVAK) ve Bahattin Yücel (TURAD) kendi bakış açılarından turizm sektörünün genel durumu ve Marmaris özelinde

yapılması gerekenleri değerlendirdiler:

Panelin açılış konuşmasını yapan Bahattin Yücel, gerek kapasite gerekse ulaşım anlamında Türkiye'nin rekabet gücünün yeterli olduğunun altını çizerek sorunun siyasal kaynaklı olduğunu vurguladı. Hiçbir ekonomik etkinliğin kendi iç dinamiklerini dikkate almadan sürdürülebilir olamayacağını belirtti. Marmaris'te son dönem yaşanan gelişimin sevindirici olduğunu, bu konuda Marmaris Belediyesi'nin başarısını kutladığını söyledi.

Prof. Dr Faruk Şen konuşmasında yurtdışında özellikle AB ülkelerinde yaşayan Türkler açısından konuyu değerlendirerek bu grubun Marmaris turizmi için de önemli bir hedef kitle olduğuna dikkat çekti.

 

Türkiye nüfusunun %9’u yaklaşık 2,7 milyon Avrupalı Türk’ün ülkemizde tatilini geçirdiğini ve yaklaşık 3,1 milyon euro harcama yaptığının ve yabancı turistlere oranla iki kat daha fazla gelir sağladığının altını çizen Şen, bu sayıyı arttırmada en büyük engellerden birinin uçak sayısının azlığı olduğunu belirtti.

Türkiye’de hala 'turizm ekonomisi' kavramının oluşmadığını ve bu konuda veribankası ve araştırmalarına şiddetle ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Turizm sektörünün ülke ekonomisindeki yerinin öneminin, 54 sektörü ilgilendiren büyük bir sektör olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Bülent Bülbüloğlu hem ulusal hem de bölgesel tanıtım bütçelerinin arttırılması gerektiğini, hala etkin bir tanıtım stratejimizin olmamasının büyük kayıp olduğunu açıkladı. Destinasyon tanıtımı için Bakanlığın bütçe aktarmasına ihtiyaç olduğunu belirtirken, turizmde toparlanmanın 2020 yılı itibariyle başlayacağını öngördüklerini anlattı.

Marmaris’te çok ciddi düşüşler yaşanmadığını da anlatan Bülbülüoğlu, ortalama 184 gün olan sezonun %90 dolulukla geçtiğini açıkladı. İlçedeki 75.000 yatak kapasitesinin 45.000'inin nitelikli ve bir çok destinasyonla rekabet edebilir seviyelerde olduğunu da sözlerine ekledi.

Yazgülü Aldoğan, son dönemde yaptığı yurtdışı gezilerinden verdiği örneklerle ülkemizdeki durumu karşılaştırdı. Özellikle hizmet kalitesinin ve standartların altını çizen Aldoğan, yapılaşmanın bizim destianasyonlarımızın temel sorunlarından biri olduğunu da ekleyerek kendisinin de bu nedenlerle yurtdışında tatili tercih edenlerden biri olduğunu anlattı.

Türkiye’nin yurtdışında çok iyi tanınıp bilindiğini, bu nedenle daha birkaç yıl öncesine kadar tatil beldelerimizin yabancı tursitle dolup taştığını, sorunun tanıtımdan çok güvenlik ve toplumsal davranış biçimlerimiz kaynaklı olduğunu belirtti. Yaşanan uluslararası siyasi gelişmelerin yanısıra yurtdışındaki güvensiz ülke imajımızın, Türkiye'de tatil yapmayı seven, gelmek isteyen binlerce ziyaretçiyi bu yıl başka destinasyonları tercih etmek zorunda bıraktığını, bunu yurtdışı seyahatlerinde sık sık duyduğunu dile getirdi.

Mehmet Tezkan konuşmasına yurtiçi ve yurtdışı siyasal durum değerllendirmesiyle başladı. Sınır politikalarımızın yabancı turistin güven kaybında en büyük etken olduğunu

açıkladı. Güven sorunu çözülmedikçe turizmin toparlanmasının uzayacağını dile getirdi.

Yücel, son olarak konuşmacılardan bundan sonra yapılması gerekenler konusunda önerilerini sorduğunda;

– Hizmet ve ürün kalitesinde standartların sağlanması, yeme-içme kalitesinin oluşturulması,

– Min harcama ile max sonuç alacak hedefli tanıtım çalışmalarının yapılması,

– Araştırmalara, veri değerlendirmelerine önem verilmesi,

– Kış turizmi oluşturulması,

– Marmaris’e özel markalar yaratılması,

– Lokal mutfak geliştirilmeli, işletmeler bu konuda düzenlemelerin yapılması,

– Hedef kitleye yönelik etkinlikler planlanmalı, verimlilik sağlanması

– Ulaşım, özellikle uçak konusunda çözümler üretilmesi.

 

Son olarak Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, panelde farklı açılardan görerek önemli bilgiler edindiklerini dile getirirken, bundan sonra ele alınacak ilk konunun niteliksiz

hizmet sektörünün hızla önüne geçilmesi olacağını açıkladı. İnsan kalitesi, ürün ve hizmet kalitesi için Belediye olarak çalışmalar başlatacaklarını dile getiren Acar, Marmaris’te çıtanın yükselmesiyle paralel olarak ilginin de yükseldiğini bunu devam ettirmek zorunda olduklarını söyledi.

Program, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal tarafından, Marmaris’e özgü değerleri ziyaretçilerle buluşturmak üzere kurulan “Kapurcuk” müze&cafe işletmesi gezisiyle tamamlandı.