Seyahat Acenteleri Profil Araştırması Sonuçlandı

480

TURAD, TÜRSAB, Okan Üniversitesi ve Sia Insight iş birliği ile Temmuz 2014’te gerçekleştirilen Seyahat Acenteleri Profil Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Okan Üniversitesi ve Sia Insight iş birliği ile Temmuz 2014’te gerçekleştirilen Seyahat Acenteleri Profil Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren seyahat acentelerinin profilini ve turizm sektörü ile ilgili genel değerlendirmelerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen Seyahat Acenteleri Profil Araştırması’nın saha çalışmaları, 24 Nisan-14 Haziran 2014 tarihlerinde tamamlandı.

Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Okan Üniversitesi ve Sia Insight iş birliği ile hayata geçirilen araştırmada, turizm sektörünün ana paydaşlarından biri olan seyahat acentelerine yönelik olarak geliştirilebilecek politikalar için gereken temel bilgilerin elde edilmesi hedeflendi.

Araştırmaya dahil edilen 15 ilin dağılımı, TÜRSAB tarafından sağlanan Türkiye geneli acente sayılarına paralel olarak kurgulandı. 252 acente görüşmesiyle en yüksek veri alınan il olan İstanbul’u, 114 görüşmeyle Antalya, 60 görüşmeyle Muğla, 54 görüşmeyle Ankara ve 36 görüşmeyle İzmir izledi. Toplam 605 acente yetkilisiyle yapılan görüşmelerde ilginç sonuçlara ulaşıldı.

Çalışanların çoğunun 22-35 yaş aralığında olduğu sektörde, acente sahiplerinin yüzde 82’si sadece turizm alanında faaliyet gösteriyor.

Yabancı dil eğitimi almak isteyen acentelerin yüzde 84’ü İngilizceyi tercih ederken, yüzde 30’u Rusça, yüzde 28’i Arapça eğitiminin gerekli olduğunu düşünüyor. Acente yetkililerinin yüzde 85’i İngilizce biliyor; İngilizceden sonra en yüksek oranda bilinen diller sırayla Almanca, Arapça ve Rusça.

Araştırmaya göre Türkiye’de acentelerin hizmet verdikleri turizm çeşitlerinde, yüzde 57 ile kültürel miras turizmi ve yüzde 56 ile tatil turizmi açık ara lider konumda. Bunları, yüzde 36 ile inanç turizmi, yüzde 32 ile gemi gezileri, yüzde 30 ile etkinlik turizmi, yüzde 27 ile kongre turizmi izliyor. Yurt içi satışlarda en popüler destinasyon ise yüzde 48 ile Antalya.

Araştırma verilerinin tamamına ulaşmak için info@turad.org adresinden TURAD ile iletişime geçebilirsiniz.