SKAL Mayıs Ayı Toplantısında Samatya Konuşuldu

207

SKAL Kulübü üyelerinin geleneksel yemek toplantısı, 2 Mayıs günü Armada İstanbul Old City Hotel’in terasında gerçekleşti. Başkanımız Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, yaptığı konuşmada İstanbul tarihinin önemini vurgulayarak Samatya Projesi’nin kazanımlarından bahsetti:

“Marmaray kazıları sırasında görüldü ki İstanbul tarihi günümüzden 8 bin 700 yıl öncesine dayanıyor. Likos nehrinin ki biz ona Bayrampaşa nehri diyoruz, Marmara Denizi’ne karıştığı yerde büyük bir deprem ve tsunami etkisiyle günümüzde önemli sayılabilecek neolotik çağın başlangıcından beri hiç bozulmadan kalabilmiş kandiller, ahşap savunma aletleri, kürekler ve 8 tane de mezar çıktı. Olağanüstü bir durumla karşı karşıya kaldık. Ben bunun İstanbul’da petrol bulunmasından daha önemli olduğunu düşünüyorum. Burada birşeyler yapılması gerektiği fikrini ortaya attım ve Samatya’da yenilikler yapmaya başladık. Yeniliklerle işletmelerin satışları yüzde 600 arttı.”

Yemek toplantısının sonunda SKAL Kulübü üyelerine TURAD’ın Samatya Projesi için hazırlattığı “Samatya” kitabı hediye edildi.

Fotoğraflar: Büşra Göktaş/ TurizmdeBuSabah