Açık Mektup

161

TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin YÜCEL, turizm sektörünün geleceğine ilişkin endişelerini kaleme aldığı Açık Mektup aracılığıyla paylaştı:

Turizm sektöründe etkinliklerini sürdüren, bütün sivil ve yarı resmi meslek kuruluşlarımızın Saygıdeğer Yöneticileri,

Mesleğimizin geleceği  büyük bir tehlike altındadır.

Geçtiğimiz 10 Yılda bazı Belediyelerin kararlı biçimde sürdürdükleri içkili yerlerin taşınması, trafik denetimlerinde alkollü sürücü arayışlarının neredeyse tek uygulama haline gelmesi, yeterince dikkatinizi çekmemiş olabilir.

Geçtiğimiz 10 Yıl içinde farklı nedenler ya da kaygılarla, ülkemizde turizmin geleceğini olumsuz etkileyen bu türden gelişmeler karşısında, örgütlerinizin sessiz kalmalarını  –belki- anlamak ta mümkündür.

Ancak…

Suskunlukta ısrar etmenin, THY’nın gerçek dışı nedenlerle başlattığı türden yasaklamaları kurumsallaştıracağını, gündelik siyasal kaygıların başkalarının yaşam biçimlerine daha fazla müdahalesine yol açacağını görmemek, ne yazık ki, mümkün değildir.

Yanlış anlaşılmasın…

Hiç kimse alkol içiminin özendirilmesi ya da  desteklenmesini istemiyor.

Ölçüsüz tüketime de 18 yaşından küçüklere satılmasına da karşı çıkmanın, insanlık görevi olduğuna itiraz eden yok.

Bugün yapılanlar karşısında sessiz kalırsanız, yarın bu ülkeye kimlerin turist olarak gelmesi gerektiğine, onların giyim ve kuşamlarına karışılmasına, önceden onay verilmiş olunacağını da unutmamalısınız.

Turizm sektörünün en alt basamağından en üstüne kadar uzanan kırk yıllık mesleki geçmişimin, bu uyarıya kulak verilmesine katkıda bulunacağını umuyor, hoşgörünüze sığınıyorum.

Saygılarımla,

Bahattin YÜCEL