2. Samatya Danışma Kurulu Toplantısı

140

TURAD (Turizm Araştırmaları Derneği) Samatya Danışma Kurulu toplantıları sürüyor.

Mey’in katkılarıyla gerçekleştirilen Samatya Projesi kapsamında; 8 Aralık 2010 Çarşamba günü yapılan basın toplantısının ardından, 25 Ocak 2010 Salı günü gerçekleştirilen 2. Danışma Kurulu Toplanısı’na TURAD Başkanı Bahattin Yücel ile TURAD Yönetim Kurulu üyesi Selami Karaibrahimgil, Dünya gazetesi yazarı Osman Arolat, Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı, Gazeteci Pınar Türenç, Mimar Neşet Arolat, ünlü Gurme Vefa Zat, Mimar ve Gazeteci Aydın Boysan, MEY Gıda’dan Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan Ayık, Turizmci Turgay Kıran katıldılar.

Samatya Canlandırma Projesi’nin etkinliğini artırmak ve sürdürülebilirliğine yönelik çalışmalar yapmak amacıyla bir araya gelen Danışma Kurulu’nun 2. Toplantısında, TURAD tarafından hazırlanan Samatya kitabı ve esnaf iyileştirmeye yönelik eğitimlere ilişkin bilgi verilmesinin ardından gelişim projelerinden söz edildi.

Toplantıda konuşan TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Yücel :

Samatya yaşayan bir semt…

“Samatya’yı sadece yabancı turiste değil, aynı zamanda yerli turiste de hitap edecek bir yer olarak gördük. Samatya’nın yaşayan bir semt olması da burayı projemizde pilot bölge olarak seçmemizde etkili oldu.

Samatya’nın başta İstanbul halkının gezip görmesi gereken bir yer olduğuna karar verdik ve işe buradan başlamak istedik.”

“Bugün, büyük kentlere yönelik talebin daha çok bireysel turizm hareketi şeklinde gerçekleşmeye başladığını izliyoruz. Kimseye bağımlı olmadan, kendi başına keşfe çıkan yeni bir profile hitap eden yerler revaçta. Bu eğilim devam edecek…

Bizim Samatya’yı kültür turizmine açma çalışmamızın bu trafiği olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyoruz.”

Bir araştırma derneği olan TURAD’ın bu projesinin ana destekçisi Mey oldu. Bu katkılarından dolayı müteşekkiriz. ”

“Biz, önümzüdeki dönemde her ay Samatyalı, Samatya’yı seven ya da bu tür projelere ilgisi olan kanaat önderleri ile bir araya gelerek,fikirlerini almak istiyoruz.”

Yapacaklarımız bitmedi…

İşletmelerin İngilizce bilen garsonlar aradığını, bölgeye tek başlarına gelen turistler olduğunu ve Samatya’da bir hareketliliğin yaşanmaya başladığını söyleyen Başkan Yücel, bundan sonraki çalışmalar hakkında da şunları söyledi : “Caddeye çıkan merdivenlerin yakın çevresini de düzenlemeyi düşünüyoruz.”

Ayrıca Samatya kitapçıkları once İstanbul’u ziyaret eden Türk turistlerin tercih ettiği otellere konulacak. Daha sonra İngilizce tercümesi yapılacak ve yabancı turistlere yönelik dağıtım için tanınmış otellerin danışma bölümlerine verilecek.

TURAD bir gözetim mekanizması oluşturarak, işletmelerin uluslararası standartlara uygun hale gelmelerini özendirecek. Bu konuda ilk çalışmalara Samatya’dan başlanacaktır.”

Dünya Rakı Haftası Samatya’da güzel…

Mey Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan Ayık, daha önce hep Kumkapı’da gerçekleştirilen Dünya Rakı Haftası’nı proje nedeniyle bu yıl Samatya’da yapma kararı aldıklarını ve etkinliğin çok renkli geçtiğini belirtti.

Burasının sunileştirilmeden, bir cazibe merkezi haline getirilmesi asıl amaç…

Danışma Kurulu toplantısına katılan Gazeteci Pınar Türenç; uzun yıllardan beri gelmediği Samatya’yı çok değişmiş bulduğunu belirtirken “Buranın tanıtımı için uzun soluklu bir plan yapılmalı, yani bir defalık bir basın haberi olmamalı.” dedi.

Samatya’yı dış dünyaya nasıl tanıtabiliriz bunu belki de düşünmek gerekir…

Danışma Kurulu toplantısına katılan ve söz alan ünlü Mimar Neşet Arolat da “Aslında temel dokuya zarar vermeden bu iyileştirmeyi yapmak lazım. Mesela bazı işletmeler plastik sandalye, alüminyum masalar kullanıyorlar, bu olmamalı. Aşırı büyük aydınlatma kullanıyorlar.