3. Samatya Danışma Kurulu Toplantısı

138

‘Rakı’nın tarihi ve Türk kültürüne ait olup olmadığı, Mey İçki tarafından hazırlanan Rakı Ansiklopedisi, Osmanlı Saray Mutfağı, Samatya Sitesi; Danışma Kurulu Toplantısının genel maddeleriydi.

3.Danışma Kurulu Toplantısına TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Yücel, TURAD Yönetim Kurulu Üyesi Selami Karaibrahimgil, Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı, ünlü gurme Vefa Zat, Mey Gıda’dan Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan Ayık, Plan Tours sahibi Hüseyin Kurtoğulları, “Aşkın Samatya’sı Selanik’te Kaldı” kitabının yazarı Sergun Ağar, Abdurrahman Baytaş, Professional Minds’ten Ediz Uluğeren ve Levent Gençay katıldılar.

‘Rakı’nın tarihi ve Türk kültürüne ait olup olmadığı, Mey İçki tarafından hazırlanan Rakı Ansiklopedisi, Osmanlı Saray Mutfağı, Samatya Sitesi; Danışma Kurulu Toplantısının genel maddeleriydi.

Rakı Ansiklopedisi…

Mey İçki Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan Ayık, aylar süren titiz bir çalışma süreci ve birbirinden değerli yazarın katkılarıyla oluşturulan ‘Rakı Ansiklopedisi’nden söz etti. Ansiklopedinin danışma kurulunda yer alan Vefa Zat da, Osmanlı kültüründe rakının görülme tarihinin 1300’lere kadar inebileceğini; ancak resmi ve net olarak ulaşılan tarihleri (1515-1520) ansiklopediye aldıklarını belirtti.

Belgelendirme sistemi yok…

Toplantıda öne çıkan diğer bir konu Türk yeme-içme kültürüne ait bir arşivlendirmenin olmaması ve bu konuda bir standart oluşturulamamasıydı. Sergun Ağar ve Vefa Zat, Osmanlı Saray Mutfağında yemeklerin içindeki malzemelerin ölçüsünün 19.yy’a gelinene kadar net olmadığını, neyden ne kadar konulduğunun bilinmediğini belirtti.

Türk yeme-içme kültürünü ‘rakıyla’ tanıtabiliriz…

Söz alan TURAD Başkanı Bahattin Yücel, rakı ekseninde Türk mutfağının dünyaya tanıtılabileceğini, bunun için de rakının yeri ve öneminin ortaya konulması gerektiğini dile getirdi. Yücel bu bağlamda; anasonla üretilen rakı konusundaki bilgilerin titizlikle gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özellikle bu içeceğin geçmişini 400 yıl geriye götürmeyi savunan anlayışın arşiv bilgileri ile çelistiğini belirtti. Samatyameydan.com sitesinde son aşamaya gelindiğini de belirten Yücel : “Restoranlarımız çok yakında online rezervasyona başlayacaklar. Sonraki Danışma Kurulu Toplantımızda işletmeleri siteyi nasıl kullanacaklarına dair bilgilendireceğiz.” dedi.

Samatya turları başlıyor…

Restoranların müşteri sayısında bir artış yaşandığını bunun da son derece sevindirici bir durum olduğunu sözlerine ekleyen Bahattin Yücel, Plan Tours’un 2011 Nisan ayından itibaren Samatya’yı turlarına ekleyeceğini dile getirdi.

‘Samatya yaşıyor.’

Bahattin Yücel son olarak “Samatya’yı Kumkapı’dan ayıran şey: burada hayatın olması. Burada hayat sürüyor. Samatya’nın yeme-içme kültürü hayatın akışını zorlamıyor. Kumkapı’da böyle değil. Akşam olup da yemekler bitince kepenkler iniyor. Yüzyıllardır barındırdığı tarihi ve kültürel zenginliği ise zaten bizim Samatya’yı tercih etme sebeplerimizin başında.” dedi.