Turizm Dünyası Samatya’da Buluşuyor

127

Bu yıl 16. Kez düzenlenen EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın açılış kokteyli 9 Şubat 2012 akşamı SamatyaMeydan’da gerçekleşecek.

Uluslararası turizm çevrelerinde büyük ilgi gören dünyanın en büyük 5. Turizm Fuarı EMITT, her yıl 60’ın üzerinde ülkeyi İstanbul’da buluşturuyor.

Bu yıl 9-12 Şubat 2012 tarihleri arasında 16.’sı düzenlenecek olan EMITT Fuarı‘na Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Macaristan, Malezya, Slovenya ve Venezuela ilk kez katılırken, İtalya bakanlık düzeyinde ilk kez temsil edilecek.

Dünyanın dört bir yanından 4500 katılımcının buluşacağı Fuar, geçen yıla göre yüzde 15 büyümeyle TÜYAP‘ın 10 salonundaki 60.500 m²‘lik bir alanda gerçekleşecek.

Fuarın açılış gecesi kokteyli ise Samatya Meydanı‘nda yapılacak. Yeni Rakı sponsorluğunda gerçekleşecek geceye turizm sektörü ile fuar davetlilerinin yoğun katılımı bekleniyor.

“Samatya, batı tarafında Yedikule, doğu tarafında Yenikapı, kuzey tarafında Kocamustafapaşa’yla çevrelenmiş küçük bir ada; Türkler, Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler’in yarattığı “İstanbul mozaiği”nin hayat bulduğu en güzel örnek.

Yıllarla oluşturulan komşuluklar, iç içe geçmiş kültürler, hangi kültüre ait olduğu unutulmuş gelenekler, kız alıp vermelerle örülmüş bir İstanbul kültürü…

Bizans’tan günümüze kadar ulaşabilen ender semtlerden biri olan Samatya’da hem tarihe tanıklık edebilir, hem de bu nostaljik yerleşimin sıcak dokusuyla buluşabilirsiniz.”

Konukların bu İfadeyle davet edildiği açılış kokteylinin, bu gece için süslenen Samatya Meydanının ziyaretçilerini arttırması bekleniyor.