TURAD Ile TÜV İş Birliği

121

21 Eylül 2011 günü TURAD ve TÜV arasında yiyecek-içecek sektöründe hizmet kalitesini ölçmeyi amaçlayan bir iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşma ile Dünyanın önde gelen test, değerlendirme ve sertifikalandırma kuruluşu olan TÜV (Technischer Überwachungs-Verein) ile TURAD standart denetimi alanında iş birliği yapacaklar. Her iki kuruluşun belirlenecek iş yerlerinde gerçekleştirecekleri ölçümler sonucu, yiyecek-içecek satan iş yerlerinin hizmet kalitesi belirlenmiş olacak.

Ölçümler sonucunda işletmelere verilecek; ‘TURAD+TÜV tavsiye ederler’ sertifikası, bu iş yerlerinin yerli ve yabancı konuklar tarafından güvenle tercih edilmesine yardımcı olacak.

Nitelikli hizmet ve fiziki koşulları açısından TÜV ve TURAD tarafından ölçümden geçirilecek iş yerleri arasından uygun bulunanlar, her iki kuruluş tarafından yurt içinde ve dışında, çeşitli yayın organları aracılığıyla tüketicilere duyurulacak.

Bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden TURAD yönetimi; Türkiye’de hizmet standartlarının sivil bir girişim tarafından ölçülmeye başlanmasıyla, sürdürülebilir denetim açısından önemli bir adım atıldığını bildirdi.

TURAD ve TÜV arasındaki anlaşmanın ilk uygulaması Samatya Meydan’da gerçekleştirilecek. Daha sonra uygulama Kadıköy ve Silivri’de sürdürülecek.