Tarih, kültür ve turizm birarada Didim’deki ‘Tales’ buluşmasına yoğun ilgi…

236

Didim’in tarihi ve kültürel değerlerini tanıtarak ilçenin turizmde daha iyi yerlere gelebilmesi amacıyla TURAD’ın Didim Belediyesi adına yürüttüğü “Markalaşma ve Turizmde Sürdürülebilirlik Projesi” kapsamında düzenlenen I. Tales Buluşması yoğun ilgi gördü.

Göksal Serdar / TurizmdeBuSabah

Yunan filozof, felsefe ile bilimin öncüsü olarak adlandırılan Miletli Thales için doğduğu ve öldüğü yer olan Didim’in Milet Antik Kenti’nde buluşma düzenlendi. Didim Belediyesi, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Türk Matematik Derneği (TMD) ve Didim Turizm Derneği (DİTUR) işbirliğiyle düzenlenen Didim Tales Buluşması kapsamında 23 Eylül’de konuk akademisyenler, turizmciler, konuşmacılar ve basın mensuplarının konakladığı Venosa Beach Resort & Spa’da akşam yemeği verildi.

Yemeğe Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, TURAD Başkanı ve eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi ve Didim Fahri Hemşehrisi Hüseyin Baraner, Tales buluşması konuşmacılarından Prof. Dr. Ali Karatay’ın eşi Canan Karatay ve DİTAB Başkanı Seninç Karataş da katıldı. Yemekte kısa bir konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay tüm davetlilere katlımlarından dolayı teşekkür etti.

APOLLON TAPINAĞI GEZİSİ

Programın ikinci günü olan 24 Eylül Cumartesi günü öğlen saatlerinde tüm davetlilerin ve basın mensuplarının katılımıyla Apollon Tapınağı’na bir gezi düzenlendi. Apollon Tapınağı yanındaki bir mekanda yenilen öğle yemeğinde Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Attila Aşkar, “Tales: filozof, matematikçi ve ‘futures’un mucidi’ başlıklı bir konuşma yaptı. Daha sonra topluca Apollon Tapınağı gezildi.

MİLETLİ TALES…

Apollon Tapınağı gezisin ardından Didim Tales Buluşması’nın gerçekleşeceği binlerce yıllık Milet Amfitiyatro’ya hareket edildi. Sıcak havaya rağmen akademsiyenler, öğrenciler ve turizmcilerin yoğun ilgi gösterdiği Didim I. Tales Buuşması’na, çeşitli üniversitelerden konuşmacılar katıldı. Didim’in Balat Mahallesi’nde bulunan Milet Amfitiyatro’da yapılan etkinlikte; matematikçiler ve felsefeciler, Tales’i ve Tales’in günümüze kadar gelen matematik hesapları ile felsefeye bakışını paylaştı.

GELENEKSEL HALE GELECEK

Didim Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Deniz Atabay, bu yıl ilkini düzenledikleri Tales Buluşması’nı geleneksel hale getireceklerini belirterek, “Tales, çağa yön vermiş çok yönlü bir bilim adamı. Önümüzdeki sene ‘Felsefe’ konusunu işleyeceğiz. Bu iki senede matematik ve felsefeden edindiğimiz bilgiler neticesinde, Milet’te Matematik ve Felsefe okulunu veya akademisini kurmayı düşünüyoruz” dedi.

ANALİTİK DÜŞÜNCE YETENEĞİNİ AŞILAMAK…

Amaçlarının bu topraklarda 2 bin 500 yıl yaşamış bir bilginin tekrar bu topraklarda yaşayan bugünkü insanlara iyi anlatabilmek olduğunu ifade eden Atabay, “Tales’in gösterdiği yolu, bugün halen bütün bilim dünyası takip ediyor. Bu çok önemli kişinin bu bölgede yaşamış olması, bizler için çok önemli bir kazançtır. Bunu öncelikle ülkemize, sonra tüm dünyaya tanıtmaya çalışacağız. Aynı zamanda çocuklarımıza, gençlerimize matematiği ve felsefeyi sevdirip, analitik düşünce yeteneğini aşılamak istiyoruz” diye konuştu.

‘TALES’ ADIYLA BU TOPRAKLARDA GÜZEL ŞEYLER YAPILDI…

TURAD Başkanı Bahattin Yücel ise tarihin üzerinde yaşadığı coğrafyaya göre şekillendiğini belirterek, “Tarihi insanlar yazar ama coğrafya da belirleyicidir. Bugün 2 bin 500 yıl önce insanlara ışık tutan, bilimsel düşüncenin, doğa bilimlerinin, felsefenin ve matematiğin kurucularından olduğu kabul edilen ‘Tales’ adıyla bu ülkede güzel şeyler yapıldığını göstermek için bir aradayız” dedi.

ÇOK ANLAMLI BİR ETKİNLİK…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı Ersin Balcı da şunları söyledi: “Tales, bu toprakların ve Anadolu’nun çok önemli bir değeri. Bu değeri burada anmak için bir araya gelmek gerçekten çok kıymetli. Kültür ve Turizm bakanımız sayın Nabi Avcı, bu etkinliği öğrendiğinde çok heyecanlanmıştı. Bu etkinliğe katılmak istedi, fakat programları dolayısıyla katılamadı ve benim bu etkinlikte yer almamı istedi. Ben bu çok önemli etkinliği düzenleyen Didim Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Deniz Atabay’a bakanlığımız adına çok teşekkür ediyorum.”

AKADEMİSYENLER TALES’İ ANLATTI…

Türk Matematik Derneği (TMD) Başkanı Betül Tanbay’ın açılış konuşmasıyla başlayan buluşmada, Koç Üniversitesi’nden Attila Aşkar, “Tales: filozof, matematikçi ve futures’un mucidi”; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Ayşe Berkman, “Tales’in Hesapları”; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden David Pierce, “Kanıt kavramının öncüsü olarak Tales”; Boğaziçi Üniversitesi’nden Ali Karatay, “Tales ilk matematik felsefecisi miydi” ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Alp Eden, “Cumhuriyet Dönemi Matematikçileri” konularında konuşma yaptı.

KONUŞMACILARA TEŞEKKÜR PLAKETİ…

Didim I. Tales Buluşması sonrasında Milet Müzesi bahçesinde düzenlenen kokteylde buluşmaya konuşmacı olarak katılan akademisyenlere teşekkür plaketi verildi. Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı Ersin Balcı’ya katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

TurizmdeBuSabah