Didim’de Tales Günleri Etkinliği: Bölge Turizmi Kökleriyle Buluşuyor. / Turizmguncel

290

Didim’de Tales Günleri etkinliği: Bölge turizmi kökleriyle buluşuyor.

Didim’de turizmin tarihle buluşturulması ve bölgedeki tarihi değerlerin öne çıkarılmasına dönük çalışmalar devam ediyor. Bu yılın nisan ayında Kutsal Yol Yürüyüşü’nü başlatan Didim, şimdi de bölgenin en önemli tarihsel değerlerinden filozof, matematikçi, gök bilimci ve doğa bilimci Tales adına yeni bir etkinliği hayata geçirdi.

TurizmGüncel – Didim

Çalışmaları Didim Belediyesi, Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB) ve Türk Matematik Derneği (TMD) tarafından yürütülen Tales Günleri’nin ilki Milet Antik Tiyatrosu’nda yapıldı. Etkinliğe, Belediye Başkanı Deniz Atabay, TURAD Başkanı ve Kültür ve Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Ersin Balcı, Türk Matematikçiler Derneği Başkanı Betül Tanbay, akademisyenler, turizmciler ve çok sayıda yurttaş katıldı.

ATABAY: TALES’İ İNSANLIĞA TANITMA GÖREVİNİ ÜSTLENDİK

Tales Günleri dolayısıyla düzenlenen etkinlikte ilk konuşmayı konuşmayı Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay yaptı. Atabay konuşmasında, belediye başkanlarının klasik görevlerinin yanında başka görevleri de olduğunu ifade etti. Atabay, ”Bu topraklarda binlerce yıl önce yaşamış bilginler vardı. Bunların içinde bizim için en önemlisi Tales’tir. O bir felsefeci ve matematkçidir. Biz de, değerli akademisyelerimizle beraber, Tales’i insanlığa tanıtmak, anlatmak gibi doğal bir görevi üstlendik. Bu organizasyon bizim için çok önemli.” değerlendirmesini yaptı.

”TALES FELSEFE VE MATEMATİK OKULU AÇACAĞIZ”

Didim’in Türkiye’nin çok özel bir noktası olduğunun altını çizen Atabay, bu insanların Didim’de yaşamış olmalarının kendileri için bir şans olduğuna dikkat çekti. Atabay ayrıca, ”Bu etkinlik devam edecek. Önümüzdeki yıl Tales Günleri’nde onun felsefesini işleyeceğiz. Daha sonra ise Tales-Milet Felsefe ve Matematik Okulu’nı hizmete açacağız.” dedi.

BAHATTİN YÜCEL: TARİHİN ŞEKİLLENMESİNDE COĞRAFYANIN PAYI BÜYÜK

Etkinlikte konuşan Turizm Araştırmaları Derneği Başkanı Bahattin Yücel ise, ”Kuşkusuz tarihi insanlar yapar ancak tarihin şekillenmesinde üzerinde yaşanılan coğrafyanın da büyük payı var.” dedi. Yücel, felsefenin matematiğin kurucularından Tales adına iyi şeyler yapmak istediklerini ve etkinliğe olan katılımın geleceğe dönük bir ışık yakılması anlamına geldiğini kaydetti.

ERSİN BALCI: BAKANIMZ TALES ETKİNLİĞİNİ ÖNEMSİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışması Ersin Balcı ise, Tales’in bu toprakların, Anadolu’nun bir parçası olduğuna dikkat çekti. Balcı, ”Kültür ve Turizm Bakanımız Tales adına etkinlik düzenlendiğini duyduğunda bunu çok önemsedi. Kendisi bizzat katılmak istedi ama programından dolayı bu mümkün olmadı.” dedi.

Etkinliği düzenleyen Didim Belediyesi’ne, TURAD’a ve Türk Matematik Derneği’ne teşekkür eden Balcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Tales Günleri etkinliğini desteklemeye devam edeceğini belirtti.

TANBAY: TARİHTEN ALDIM BİR TANE, BUGÜNE GETİRDİM BİN TANE

Türk Matematik Derneği Başkanı Prof. Dr. Betül Tanbay ise, Didim’de Tales ve matematik konulu bir etkinlik düzenlenmesinin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

Tales için ”tarihten aldım bir tane bugüne getirdim bin tane” diyerek onun çok yönlü yapısına dikkat çeken Betül Tanbay, Tales ile ilgili şu bilgileri verdi:

”Tales 75-80 yıl yaşamış bir filozof. Tales’in tüm konuları aslında Anadolu’ya ilişkin konular. Manisa’yı, Kızılırmak’ı, Babil’i, Mısır’ı, Göreme’yi, Hisarcık’ı dolaştı. Bu yüzden de Tales hemşehrimizdir…”

”Bilimsel düşünce, bilgiyi bilmek istemektir. Teori pratik ilişkisi ve soru sorma merakı. Tales’in sorduğu sorulara 2.500 yıl sonra hala cevap verebilmiş değiliz.”

”Bilimi başlatan kişi olarak kabul edilen Tales, rivayete göre akıllı olduğunu etrafındakilere de ispatlamak zorunda kalmış. İktisatta geleceği öngörüp buna yatırım yaparak ticari faaliyet yürütmş ve para kazanabileceğini ispatlamıştır.”

”Tales için 7 bilge öncesinin babası tabiri kullanılır ve bir teoreme (Tales Teoremi) ismini veren ilk filozoftur.”

AŞKAR: TALES, MISIR VE BABİL BİLİMİNİ ANADOLU’YA GETİRDİ

Ekinlikte ‘Finans Piyasalarında Futures Yatırım Sistemi’ başlıklı bir sunum yapan Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Attila Aşkar ise Tales’in çok yönlü bir kişilik olduğuna dikkat çekti. Tales’in filozof, matematikçi, ekonomist ve gökbilimci olduğunu ifade eden Aşkar, Tales’in Karadeniz’de 90’ın üzerinde ticaret kolonisi kurduğunu, ayrıca Mısır ve Babil  bilimini Anadolu’ya taşıyan isim olduğunu kaydetti. Aşkar ayrıca, Sokrat ve Eflatun gibi filozofların Tales’ten etkilendiğini de ifade etti.
Attila Aşkar konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

”TALES’İN SORDUĞU SORULAR HALA GÜNCEL”

”Tales’ten önce doğa bilimleri mitoslarla ve tanrılarla açıklanırken, Tales ilk defa olayları açıklamak için neden-sonuç ilişkisini arıyor. Tales’in sorulara verdiği cevapların çoğu yanlış ancak sorduğu sorular çok önemli ve günümüz biliminin de konuları.”

”TALES ASLINDA ATOMU, NÖTRONU, PROTONU ARIYORDU”

”Tales doğa bilimlerinde temel madde arayışında. Cevabı yanlış ama soru doğru: Doğayı oluşturan madde nedir? Tales buna cevap olarak suyu veriyor. Öte yandan Tales temel madde arayışı içinde. Aslında aradığı şey, atom, nötron, protondu. Tales aynı zamanda, düyanın küre şeklinde olabileceğini düşünmüş, güneş tutulması tarihini verebilmiştir.”

”GEOMETRİYİ KAVRAMSALLAŞTIRAN İSİM”

”Mısır’da gelişen ama kavramsallaştırılamamış geometriyi kavramsallaştıran/soyutlayan isimdir aynı zamanda. Milet Okulu’nu ilk defa düzenli okul haline getiren, Tales’in Pisagor’u da ciddi şekilde etkilediği, Aneksimenes’in ise Tales’in öğrencisi olduğu söylenir.”
SÖZLERİ

Kefaletin yoldaşı felakettir.

Kötü yoldan zengin olma!

Ana ve babana gösterdiğin sevgiyi yaşlılığından da çocuklarından bekle.

Tembellik hoşa gitmez.

kendine hakim olmamak zararlıdır.

Eğitim eksikliğine katlanmak zordur.

En güç şey nedir sorusuna, ”kendini tanımaktır” diye cevap veriyor.

En kolay şey için ise ”Başkasına nasihat vermektir” diyor.

BAŞKA AKADEMİSYENLER DE SUNUM YAPTI

Etkinlikte ayrıca, Mimar Sinan GSÜ’den Prof Dr. Ayşe Berkman, ”Tales’in Hesapları”, Mimar Sinan GSÜ’den Prof. Dr.  David Pierce ”Kanıt Kavramının Öncüsü Olarak Tales ”, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alp Eden ” Cumhuriyet Dönemi Matematikçileri” ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Karatay ”Tales ilk matematik felsefecisi miydi?” başlıklı sunumlar yaptılar.

Etkinliğin ardından düzenlenen törenle katılımcılara plakeleri takdim edildi.

Turizmguncel.com