Didim, Kültürel Değerlerle Tanıtıma ‘Bizim Tales’ İle Devam Etti / Turizm Gazetesi

171

Didim, Kültürel Değerlerle Tanıtıma ‘Bizim Tales’ İle Devam Etti

Didim Belediyesi’nin TURAD ile birlikte yürüttüğü kültürel temelde tanıtım çalışmalarına ‘Bizim Tales Buluşması’ile devam etti…

Didim’de düzenlenen ‘Tales’ buluşması, binlerce yıllık Milet Antik Tiyatro’da gerçekleştirildi.

Yunan filozof, felsefe ile bilimin öncüsü olarak adlandırılan Miletli Thales için doğduğu ve öldüğü yer olan Didim’in Milet Antik Kenti’nde gerçekleştirilen etkinlikte felsefe ve matematikçi akademisyenler Renkli etkinliklere sahne oldu. Biliminsanları anfi tiyatroda ders verdi.

Didim Belediyesi-TURAD işbirliği 

Etkinliğe, Belediye Başkanı Deniz Atabay, TURAD Başkanı ve Kültür ve Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Ersin Balcı, Türk Matematikçiler Derneği Başkanı Betül Tanbay, akademisyenler, turizmciler ve  Didimin her kesiminden kişiler ve öğrencileri katıldı.

Didim Belediye Başkanı  Ahmet Deniz Atabay

Tales akademisi

Didim Belediye Başkanı  Ahmet Deniz Atabay, bu yıl ilkini düzenledikleri Tales Buluşması’nı geleneksel hale getireceklerini belirterek, “Tales, çağa yön vermiş çok yönlü bir bilim adamı. Önümüzdeki yıl  ‘Felsefe’ konusunu işleyeceğiz. Bu iki yılda  matematik ve felsefeden edindiğimiz bilgiler sonucunda , Milet’te Matematik ve Felsefe okulunu veya akademisini kurmayı düşünüyoruz” dedi.

Amaçlarının bu topraklarda 2 bin 500 yıl yaşamış bir bilginin tekrar bu topraklarda yaşayan bugünkü insanlara iyi anlatabilmek olduğunu ifade eden Atabay, “Tales’in gösterdiği yolu, bugün halen bütün bilim dünyası takip ediyor. Bu çok önemli kişinin bu bölgede yaşamış olması, bizler için çok önemli bir kazançtır. Bunu öncelikle ülkemize, sonra tüm dünyaya tanıtmaya çalışacağız. Aynı zamanda çocuklarımıza, gençlerimize matematiği ve felsefeyi sevdirip, analitik düşünce yeteneğini aşılamak istiyoruz” diye konuştu.

Yücel: İlgi bu tür tanıtım için umut veriyor

Etkinlikte konuşan Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD)Başkanı Bahattin Yücel ise, ”Kuşkusuz tarihi insanlar yapar ancak tarihin şekillenmesinde üzerinde yaşanılan coğrafyanın da büyük payı var.” dedi. Yücel, felsefenin matematiğin kurucularından Tales adına iyi şeyler yapmak istediklerini ve etkinliğe olan katılımın geleceğe dönük bir ışık yakılması anlamına geldiğini kaydetti.

Etkinlikte ayrıca, Mimar Sinan GSÜ’den Prof Dr. Ayşe Berkman, ”Tales’in Hesapları”, Mimar Sinan GSÜ’den Prof. Dr.  David Pierce ”Kanıt Kavramının Öncüsü Olarak Tales ”, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alp Eden ” Cumhuriyet Dönemi Matematikçileri” ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Karatay ”Tales ilk matematik felsefecisi miydi?” başlıklı sunumlar yaptılar.

TurizmGazetesi