Cumhuriyet Caddemizi Geri Alalım!

137

Değerli Meslektaşlarımız, İstanbul’un kötü yapılaşma sonucu değişen çehresi, yıllarca şehrin en işlek, nezih ve turizm sektörünün kalbinin attığı caddelerinden biri olagelmiş Cumhuriyet Caddesi’nde de

Değerli Meslektaşlarımız,

İstanbul’un kötü yapılaşma sonucu değişen çehresi, yıllarca şehrin en işlek, nezih ve turizm sektörünün kalbinin attığı caddelerinden biri olagelmiş Cumhuriyet Caddesi’nde de izlerini hissettiriyor.

Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) üyeleri de; genel anlamda İstanbul’un, yerel düzeyde ise birçoğumuzun iş yeri olarak kullandığı, gününün büyük kısmını geçirdiği Cumhuriyet Caddesi’nin, olumlu yönde değişimine tanıklık etmek istiyor. Ancak ne yazık ki, beklediğimiz değişimin; gün geçtikçe her birimizi daha fazla hayal kırıklığına uğrattığını, gündelik yaşantımızı dayanılmaz hale getirdiğini gözlemliyoruz.

Yıllar önce, gelişmişlik düzeyiyle, kaldırımlarında insanların rahatça yürüyebildiği, birbiriyle selamlaştığı, yol verdiği, refüjündeki ağaçlarda kuşları misafir eden Cumhuriyet Caddesi; turizm sektörünün bir araya geldiği, toplandığı bir merkezdi. İstanbul’un önemli otelleri, seyahat acenteleri, tur operatörleri, Hava Yolu şirketleri bir arada bulunurdu. Şehir dışından gelen turizmcilerin İstanbul’da ilk ziyaret noktası Cumhuriyet Caddesi’ydi; burada anlaşmalarını yaparlar, faturalarını tahsil ederler, anlaşmalarını imzalarlardı. Kısaca bu cadde  bir “turizm okulu” gibiydi.

Bugün gelinen noktada gerek teknolojik gelişmeler, gerekse kentin iş merkezlerinin başka hatlara kaymış olması sebebiyle Cumhuriyet Caddesi, turizmcilerin eskisi kadar uğrak noktası olmasa da, sektörün azımsanmayacak düzeyde kümelendiği merkez özelliğini yitirmiş değil. Fakat caddenin, yıllar öncesinin uygar düzeyini koruyamadığı son derece açık.

Sayıları hızla artan yeme-içme mekanlarının, mutfaklarının bir kısmını caddeden görülebilecek şekilde ön cephelere taşıması, hem hijyenik açıdan, hem de yoksul insanların hassasiyetlerinin göz ardı edilmesi bakımından uygunsuz bir tablo sergiliyor. Yine bahsi geçen bu mekanların hoyratça kaldırımları ele geçirmeleri “işgaliye bedeli”ni ödedikleri gerekçesiyle belediyeler tarafından görmezden geliniyor. Yaya ve araç trafiğinin hayli yoğun olduğu bu ana arterde, yayalar, kaldırımlara kurulu “açık hava restoranları”nın masaları arasından geçemedikleri için, tehlikeli fakat zorunlu olarak otomobillerle burun buruna geliyorlar.

Yine kaldırımlarda gelişigüzel tezgah açan seyyar satıcılar, zaten yoğun olan yaya trafiğini keşmekeşe çevirmekle kalmıyor, kimi zaman caddenin bir şeridine kadar uzanıp araç trafiğini de aksatır duruma geliyorlar.

Belediye otobüsü duraklarının kaldırımları kullanılamaz hale getiren konumları da eklenince, durum; civarda bulunan konutlara ve ofislere gidiş-gelişlere ve gündelik yaya trafiğine doğrudan zarar veriyor.

Park etmek bir yana, duraklamanın dahi yasak olduğu caddede, Taksim-Şişli Yönündeki sağ şerit sürekli park eden araçlar yüzünden tıkanıyor, bu durum trafiği artırıyor ve hem caddeyi kullanan araç sürücülerini, hem de sürekli olarak egzoz dumanı ve korna sesine maruz kalan yaya ve cadde sakinlerini olumsuz etkiliyor.

3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olmak üzere toplam 6 şeritlik cadde, düzensiz ve trafik kurallarına aykırı şekilde yolcu alan ve günün belli bir saatinden itibaren caddede beklemeye başlayan iş yeri ve okul servisleri sebebiyle kimi zaman 4 şeride düşüyor; bu da araç trafiğini kronik bir sorun haline getiriyor.

Görünen o ki; cadde ortasında yeterli geniş alana sahip refüjün yeniden ağaçlandırılarak caddenin eski ve güzel havasına kavuşturulması, kaldırımları işgal eden işletmeler ve seyyar satıcıların durumlarının yaya odaklı olarak düzenlenmesi, bunların, hijyeni ve toplumsal hassasiyetleri hiçe sayan uygulamalarının sonlandırılması, otobüs durakları için belirlenen alanlarda revizyona gidilmesi, sağ şeritleri bir otopark haline getiren servis araçları ve diğer araçlar için düzenleme yapılması konularında, Cumhuriyet Caddesi sakinlerinin, bölgede çalışanların, sivil toplum kuruluşlarının ve belediyelerin iş birliğine ihtiyaç var.

Sorunlar yukarıda sıralananlarla sınırlı değil.

Suriyeli göçmenler, yoksul çocukları ve zorunluluktan dilenen halleriyle hepimizin yüreklerini sızlatıyor.

Caddeye açılan ara sokaklarda hayata geçirilen “merdiven altı konaklama” imkanları bu keşmekeşe uygun ortam hazırlıyor.

Sizleri, caddemizi yeniden kazanmak için bir adım atmaya, gönüllü çalışmalarımızda birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu cadde bizim ve caddemizi yaşanır hale getirmek bizim elimizde.

Caddemizin düzenlenmesi konusunda yeni yılın ilk günlerinde bir araya gelerek sorunların kamuoyuna duyurulmasını amaçlıyor ve sizleri de aramızda görmek istiyoruz.

Gelin birlikte Cumhuriyet Caddemizi geri alalım!

TURAD

Turizm Araştırmaları Derneği