6. Samatya Danışma Kurulu Toplantısı

144

Samatya Danışma Kurulu toplantılarının altıncısı, 11 Mayıs 2011 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Samatya Danışma Kurulu toplantılarının altıncısı, 11 Mayıs 2011 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Danışma Kurulunun bu ayki konukları, TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Yücel, TURAD Yönetim Kurulu Üyesi Selami Karaibrahimgil, ünlü gurme Vefa Zat, Mey İçki A. Ş. den Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan Ayık, Plan Tours sahibi Hüseyin Kurtoğulları, “Aşkın Samatya’sı Selanik’te Kaldı” kitabının yazarı Sergun Ağar, Mey İçki A.Ş. den Pazarlama Koordinatörü Çiçekten Becel, Visitur sahibi, Talha Çamaş, Akka prodüksiyondan Serkan Akaya, Mey İçki A.Ş. den Elif Göktaş, Profesyonel Rehber İnci Türkoğlu, Beyoğlu Zencefil Restoran sahibesi Ferda Erdinç, Mey İçki A.Ş. den Melisa Güneş, Aslıhan Aksoy, Yemeksepeti.com’dan Pınar Gürsoy, İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası Başkanı Şerif Yenen, MÜGSF Tekstil Böl. Başkanı Prof.Dr. Biret Tavman ve Sanat Tarihçisi Umut Çelik katıldılar.

Danışma Kurulu Toplantıları arasında en çok katılımın sağlandığı 6. Toplantının ana gündem maddesini yapılması planlanan Samatya Festivali oluşturdu.

Kurulun düzenlemeyi düşündüğü Samatya Festivaline hangi sanatçıları davet edebilecekleri konuşuldu ve festival tarihi belirlendi.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü ile TURAD’ın yürüttüğü Gençler Tasarlıyor, Kadınlar Üretiyor, Samatya Kalkınıyor Sosyal Sorumluluk Projesi ile ilgili yeni fikirler oluşturuldu. Düzenlenecek yarışmada tasarımların Samatya Ruhu’na sahip, Samatya ile ilişkilendirilebilen, Samatyalı kadınlar tarafından üretilebilir ve özgün olmasına yönelik yarışma şartları belirlendi ve tartışıldı. Jüri üyelerinin belirlenmesine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Keyifli yemeğin ardından Sanat Tarihçisi ve adı 100 Türk Cam Ustasının arasında geçen Umut Çelik’in rehberliğinde bir Samatya turu düzenlendi.

Tur sırasında İstanbul’un en eski meyhanelerinden olan Sefa Meyhanesi’nde bir mola verildi. Molanın ardından da Yedikule zindanları ziyaret edildi.

Adı gibi bir zindan oluşturmak amacıyla değil, Bizans’a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapılan Yedikule Zindanları’nda bulunan Altın Kapı’nın hikâyesinden bahsedildi. Aslında bir zafer takı olarak dönemin Bizans İmparatoru Theodosius adına inşa ettirilen kapı, Theodosius’tan sonra tahta geçen oğlunun dört yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirmesiyle Yedikule Zindanları’nı oluşturdu. Bu ihtişamlı karşılama kapısının yıllar geçtikçe ve imparatorluk güçten düştükçe giderek küçülmesinin izlerinin, tarihin kapıdaki tezahürü olarak nasıl karşımıza çıktığı anlatıldı.