Samatya Danışma Kurulu Toplantılarının Beşincisi, Geçtiğimiz 20 Nisan 2011 Çarşamba Günü Yapıldı.

125

Yemeğe her zaman olduğu gibi Vefa Zat’ın yüksek sesle okuduğu ve sofradakilerin tekrar ettikleri destur ile başlandı

Danışma Kurulunun bu ayki konukları, Vatan gazetesi yazarı Can ATAKLI , Tanıtma eski Genel Müdürü ve TURAD Başkan yardımcısı Selami KARAİBRAHİMGİL, Mey adına Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan AYIK ve Melisa GÜNEŞ, Rakı üstadı Vefa ZAT, Profesyonel Rehber İnci TÜRKOĞLU, geleneksel İstanbul Mutfağını günümüze taşıyan Takuhi TOVMASYAN, Araştırmacı Demet DEMİRAY ve Bahattin YÜCEL, Samatya’daki gelişmeleri ve semtin geçmişini uzun uzun konuştular.

Samatya’da uygulanan kültür projesinin sonuçlarının dile getirildiği bölümde; semtin ünlenen meyhanelerinde doluluk oranlarının arttığı ve İstanbul’u ziyaret eden yabancı konuklara da sıklıkla rastlandığından söz edildi. Semtin eski sakinlerinden olan Bn.Takuhi TOVMASYAN’ın; gençlik günlerinde Samatya’da bulunan bir mezecinin, yıllar öncesinde sattığı ürünleri anlatması ilgiyle dinlendi.

Yemeğe her zaman olduğu gibi Vefa Zat’ın yüksek sesle okuduğu ve sofradakilerin tekrar ettikleri destur ile başlandı.

TURAD’ın semt kadınlarının el becerilerinden yararlanarak, aile bütçelerine mütevazi katkıda bulunmalarını sağlayacak, yerli pamuktan geleneksel yönetmelerle elde edilmiş iplik kullanılarak örülecek, file ve şişe kabları üretimi projesine ilişkin bilgiler verildi. TURAD Marmara Üniversitesi ile birlikte yürütülecek bu projeyi, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Danışma Kurulunun en önemli maddesi ise Mey’in sponsorluğunda yürütülecek; Samatya’nın semt tarihinde önemli yer tutan “zil” üretimi konusunda TURAD’ın geliştirdiği etkinlikti. Henüz adı açıklanmayan bu etkinliğin, Samatya’nın kültürel anlamda bilinirliğinin arttırılması ve geçmişi ile doğru düzlemde bağ kurulmasında yararlı olacağı üzerinde duruldu.

Temmuz ayı başlarında planlanan bu etkinlik sırasında; Samatya’nın yakın tarihinde önemli yerleri olan, GAMSIZ AMCA, ZADİK USTA, DAYKONUN YERİ ve MÜREFTE ŞARAPEVİ’ ni simgeleyecek bir gösteri bölümünün, Samatya Meydanında sergilenmesi istendi.

Samatya Meydanındaki meyhanelerin önümüzdeki günlerde Türkiye’nin en büyük internet sitesi üzerinden rezervasyon almaya başlayacakları , gündemin bir başka maddesiydi.

Samatya Danışma Kurulu Mayıs ayının sonlarında 6.Kez bir araya gelecek.