3. Danışma Kurulu Toplantısı 25 Şubat 2011 Cuma Günü Yapıldı.

137

Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) tarafından başlatılan ve Mey İçki tarafından desteklenen Samatya projesinin sürdürülebilirliğini sağlamak için gerçekleştirilen ortak akıl toplantıları sürüyor.

Sayın Üyemiz,

Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) tarafından başlatılan ve Mey İçki tarafından desteklenen Samatya projesinin sürdürülebilirliğini sağlamak için gerçekleştirilen ortak akıl toplantıları sürüyor.

3.Danışma Kurulu Toplantısına TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Yücel, TURAD Yönetim Kurulu Üyesi Selami Karaibrahimgil, Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı, ünlü gurme Vefa Zat, Mey Gıda’dan Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan Ayık, Plan Tours sahibi Hüseyin Kurtoğulları, “Aşkın Samatya’sı Selanik’te Kaldı” kitabının yazarı Sergun Ağar, Abdullah Baytaş, Professional Minds’tan Ediz Erenuluğ ve Levent Gençay katıldılar.

Rakı’nın tarihi ve Türk kültürüne ait olup olmadığı, Mey İçki tarafından hazırlanan Rakı Ansiklopedisi, Osmanlı Saray Mutfağı, Samatya Sitesi; Danışma Kurulu Toplantısının genel maddeleriydi.

Rakı Ansiklopedisi?
Mey İçki Kategori Geliştirme Müdürü Ceylan Ayık, aylar süren titiz bir çalışma süreci ve birbirinden değerli yazarın katkılarıyla oluşturulan Rakı Ansiklopedisi’nden söz etti.

Ansiklopedinin danışma kurulunda yer alan Vefa Zat da, Osmanlı kültüründe rakının görülme tarihinin 1300’lere kadar inebileceğini; ancak resmi ve net olarak ulaşılan tarihleri (1515-1520) ansiklopediye aldıklarını belirtti.

Belgelendirme sistemi yok?

Toplantıda öne çıkan diğer bir konu Türk yeme-içme kültürüne ait bir arşivlendirmenin olmaması ve bu konuda bir standart oluşturulamamasıydı. Sergun Ağar ve Vefa Zat, Osmanlı Saray Mutfağında yemeklerin içindeki malzemelerin ölçüsünün 19.yy’a gelinene kadar net olmadığını, hangi malzemeden ne kadar kullanıldığının bilinmediğini belirtti.

Türk yeme-içme kültürünü “rakıyla” tanıtabiliriz?

Söz alan TURAD Başkanı Bahattin Yücel, rakı ekseninde Türk mutfağının dünyaya tanıtılabileceğini, bunun için de rakının yeri ve öneminin ortaya konulması gerektiğini dile getirdi.

Samatyameydan.com sitesinde son aşamaya gelindiğini de belirten Yücel :
“Restoranlarımız çok yakında online rezervasyona başlayacaklar. Sonraki Danışma Kurulu Toplantımızdan hemen önce, işletmeleri siteyi nasıl kullanacaklarına dair bilgilendireceğiz.” dedi.

Samatya turları başlıyor?

Restoranların müşteri sayısında bir artış yaşanmasının son derece sevindirici olduğunu sözlerine ekleyen Bahattin Yücel, Plan Tours’un 2011 Nisan ayından itibaren Samatya’yı günlük tur programlarına ekleyeceğini dile getirdi.

Samatya yaşıyor…

Bahattin Yücel son olarak “Samatya’yı Kumkapı’dan ayıran şey: burada günlük hayatın sürmesi. Samatya’nın yeme-içme kültürü bölgede günlük hayatın parçası. Kumkapı farklı. Akşam yemekten sonra kepenkler iniyor. Yüzyıllardır barındırdığı tarihi ve kültürel zenginliği ise zaten bizim Samatya’yı tercih etme sebeplerimizin başında geliyor.” dedi.