Samatyalı Kadınlar Üretmeye Devam Ediyor

162

2010 yılından beri “Gençler Tasarlıyor, Kadınlar Üretiyor, Samatya Kalkınıyor” ismiyle sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk projesi çalışmalarımız devam ediyor.

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Samatya’nın tarihi ve kültürel değerlerini gün yüzüne çıkararak turizme kazandırmayı hedefleyen TURAD, çalışmalarına devam ediyor. Yaklaşık üç yıldır süregelen “Gençler Tasarlıyor, Kadınlar Üretiyor, Samatya Kalkınıyor” projesi kapsamında Samatyalı kadınlar pazar filesi ve şişe kılıfı üretmeye devam ediyor.

Marmara Üniversitesi Tekstil Sanatları bölümü öğrencilerinin tasarımları, Fatih Genç Osman İlköğretim Okulu binasında okul aile birliğinin bir araya getirdiği kadınlar tarafından hayata geçiriliyor. Burada üretilen file ve şişe kılıflarının Samatya’nın turistik işletmelerinde kullanılması ise semt mekanları açısından bir özgünlük oluşturuyor.

Proje, hem semt kadınlarının ufak miktarlarda da olsa gelir elde etmesi hem de Samatya’ya özgü tasarımların bölgedeki mekanlar aracılığıyla turistik bir nitelik kazandırılması açısından önem teşkil etmektedir.

Samatya projemizle ilgili ayrıntılı bilgi için; bkz.