Samatya Dört Koldan Yenileniyor / RADİKAL

177

Bir zamanlar ‘Küçük Paris’ olarak anılan semt, TURAD’ın hayata geçirdiği dönüşüm projesiyle adeta kabuk değiştiriyor.

RADİKAL

Kenti saran teras modasından Samatya da nasiplenmiş. Çiçekten Becel ve Bahattin Yücel (ortada ve arkada) restoranın terasında projenin detaylarını anlattı.
İstanbul’un ilk yerleşim yerlerinden biri olan Samatya dört koldan yenileniyor. Son yıllarda sadece turistlerin otobüslerle geldiği Develi lokantası, yazarların favorisi Safa meyhanesi, ‘ İkinci Bahar ’ dizisinin mekanı Ali Haydar’ın yeriyle hatırlanan Samatya’da büyük değişim yaşanıyor.
Bir zamanlar ‘Küçük Paris’ olarak adlandırılan Samatya; meyhaneleri, gazinoları, balıkçıları, mezecileri, çeşitli spor etkinlikleri ve yaz aylarında sahil boyunca yapılan kayık sefalarıyla hayatın dolu dolu yaşandığı bir yermiş. Ama hem canlılığı hem de çokkültürlü yapısı, İstanbul’da yeni bir dönem başlatan 6-7 Eylül olaylarından sonraki göçlerle yavaş yavaş yok olmuş.
‘Dizi seti’ olmaktan fazlası
Şimdi bir grup turizm ve kültür insanı tarafından kurulan Turizm Araştırmaları Derneği’nin (TURAD) hayata geçirdiği dönüşüm projesiyle adeta kabuk değiştiriyor.
TURAD yıllar geçtikçe unutulmaya yüz tutan bu kültürel mirası canlandırmak ve Samatya’yı İstanbul’un kültürel turizmi için yeni bir çekim merkezi haline getirmek amacında. Proje planlandığı gibi uygulanırsa Samatya sadece bir meydan, birkaç restoran ve balıkçılardan ibaret kalmaktan ya da sadece dizilere, filmlere mekan olan bir semt olmaktan kurtulabilir.
TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Yücel, bu dönüşüm sürecinde geleneksel mahalle değerlerine sahip çıkılacağını, yerel dokunun korunacağını, yapılan iyileştirmelerin sadece turistik, göz boyayıcı bir atraksiyona dönüşmesine izin vermeyeceklerini söylüyor.
Samatya’nın İstanbul’un sosyal yaşamı ve turizminde dikkat çeken bir destinasyon haline gelmesini sağlamak amacıyla Nisan 2010’da başlatılan projeye Fatih Belediyesi ve Mey Grubu da destek veriyor. Mey İçki Pazarlama Direktörü Çiçekten Becel de gıda güvenliği, hijyen kuralları, servis, masa düzeni gibi konularda verdikleri seminerlere ilginin büyük olduğunu anlatıyor.
Ayrıca TURAD tarafından İşletmecilere mesleki tavsiyelerde bulunan ‘Meyhane Erbabının El Kitabı’ ve ‘Renkleri, Lezzetleri ve Nostaljik Dokusuyla Samatya’ adlı iki referans kitap hazırlanmış.
19 mekan denetleniyor
Zaten TURAD’ın organizasyonuyla bölgedeki projeye dahil olan 19 yeme-içme mekanı, Almanya kökenli bağımsız bir kuruluş tarafından denetleniyor. Ali Haydar, Antik gibi yerler bu denetlemeden yüzünün akıyla çıkanlar arasında. Geçmişte sadece hafta sonları dolu olan mekanlar artık hafta içi de dolu ve esnaf da bu durumdan çok memnun.
Bahattin Yücel şimdi sıranın kahvelerin iyileştirmesine geldiğini söylüyor. Ama nedense henüz bu projeye destek verecek çay, kahve ya da su üreticisi bir sponsor bulamamışlar.
TURAD, 29 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir de festivale imza atacak. ‘Samatya’da Müzik, Zil ve Caz Festivali’ bu semtten çıkıp bir dünya markası yaratan Zilciyan ailesi anısına düzenleniyor.